02 Temmuz, 2018 Okuma süresi 3 dakika

Son yıllarda muhafazakar giyim modasının yükselen trendlerinden biri de; desenli kıyafetler. Artık tesettürlü kadınlar sadece desenli kıyafetlere yönelmenin ötesinde kombinlerine modaya uygun kıyafetler ekleyerek şıklıklarına şıklık katıyorlar. Tabii muhafazakar kıyafet kombini yaparken dikkat edilmesi gereken birçok da önemli nokta var. Özellikle de desenli elbiselerin kombin içerisindeki kullanımıyla ilgili pek çok kural bulunuyor. Seçilen kıyafetler ne kadar güzel olursa olsun yanlış kombinlendiğinde, şıklığınıza gölge düşürecek görüntüler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bugünkü yazımızda muhafazakar giyim modasında desenli kıyafet kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlere anlatacağız.

Kadınlar moda dergilerini ya da bloglarını incelerken hep güzel hayaller kurarlar. Tüm kıyafetleri satın almak ve giymek isterler. Fakat bütün güzel kıyafetlerin birbirleri ile uyumlu olmayacağını da farkında olmak gerekir. Bu kural özellikle de desenli giyim söz konusu olduğunda çok daha fazla göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, desenli kıyafet kombini yaparken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Desenli Giyinme Nasıl Olur?

Desenli giyinme, giyimde farklı bir tarz yakalamanın en etkili yollarından birisidir. Tesettürlü kadınlar kendilerini en iyi yansıtacağını düşündüğü desenli kıyafetlerle muhteşem bir görünüme ulaşabilirler. Puantiyeli, çizgili, geometrik, çiçekli ve karışık desenli birçok kıyafet şıklığa hareket katar ve cıvıl cıvııl olmanızı sağlar. Bilindiği üzere moda dünyasında en çok kullanılan desenlerden birisi de geometrik desenlerdir. Daire, üçgen, kare ve yuvarlak gibi geometrik desenler, elbiseler ve tuniklerde kendini göstermektedir. Bu tip bir bluz tercih edilecekse pantolon, etek ya da şal mutlaka sade ve düz bir renk olmalıdır. Aksi takdirde desenler kombini boğacak ve uyumsuz bir görünüme neden olacaktır. Düz bir pantolonla kombinlenecek olan geometrik desenli tunik modern aksesuarlarla şık görünmenizi sağlar.

Desenli giyinme kuralarında bir diğer önemli husus da desenlerin büyüklüğüdür. Örneğin, ufak çiçek desenleri olan bir elbise ile aynı boyutta ufak desenleri olan çanta ya da ayakkabıyı kullanabilirsiniz. Fakat desenler büyükse bu gözü yoracaktır. Bu nedenle, ayakkabı ve çantada düz bir renk seçmek önemlidir. Desenli giyimde bir diğer önemli konu ise renk seçimleridir. Eğer cıvıl cıvıl renklerden oluşan bir kıyafetiniz varsa diğer kıyafetleri ve aksesuarları mutlaka düz renkler arasından seçmelisiniz. Bunun yanı sıra renklerin uyumu da bir diğer önemli konudur. Örneğin, turuncu bir tuniği kırmızı pantolonla kullanmak istemezsiniz. Genellikle kendini gösteren renklerle mat renkler ortaya gayet başarılı bir kombinasyon çıkarır.

Muhafazakar giyim sokak modasında ise “mix and match” akımı son zamanlarda moda. Bu akımda birbirinden alakasız desenler kombinlenmekte ve farklı bir şıklık oluşturulmaktadır. Örneğin, leopar desenli bir tunik üzerine, açık mavi kot gömlek giymek sizi muhafazakâr giyimin sokak tarzına yaklaştıracaktır. Desenli giyimde aksesuarları minimize etmek de çok önemlidir. Eğer kombininizde desenlerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız kullanacağınız kolye ya da çantayı sade seçmelisiniz.

Muhafazakar Giyimin Yeni Modası: Desenli Kıyafetler

Muhafazakar giyim bloglarını incelediğiniz zaman desenli giyinme modasının son zamanlarda yükselişe geçtiğini göreceksiniz. Özellikle bu moda bloglarında çoğunluğu iyi olmakla birlikte desenli kıyafetlerin kötü kombinlerini de göreceksiniz. Eğer yukarıda bahsettiğimiz kurallara uyarak bir kombin yaparsanız emin olun girdiğiniz ortamda herkesin gözlerini kamaştıracak bir güzelliğe sahip olabilirsiniz. Desenli kıyafetler içerisine sıkıştığınız tek düzelikten sizi kurtaracak ve giyim tarzınıza yeni bir soluk getirecektir. Her ne kadar bazı hanımlar desenli kıyafetleri giymekten çekinse de aslında doğru kombinlerle şık bir görünüm elde edeceğinizden de emin olabilirsiniz.

Tüm bu desenli giyim kurallarından da öte kombin içerisinde kullanacağınız kıyafetlerin tasarımları da oldukça önemlidir. Bu nedenle de kıyafet seçimlerinizi yaparken kendi güzelliklerini ve diğer kıyafetlerinizle uyumlarını gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Siz de en renkli ve eşsiz tasarımları ile Touché Privé’den kombinlerinizi planlayın, ortamlara damganızı tarzınızla vurun!
Touché Editor
Touché Editor


Yorum bırakın