09 Ağustos, 2019 Okuma süresi 4 dakika

İş hayatından gündelik yaşama kadar kendisinden sıkça söz edilen modaya dair genel kültür edinmek hem erkek hem de kadınlar için gereklidir. Alışveriş yaparken kullanılan terimleri anlamak; veya etiketin üzerindeki kavramların neyi ifade ettiğini bilmek için moda literatürünün en azından nihai tüketiciyi ilgilendiren söylemlerini bilmenin faydası büyüktür. Bu bakımdan en çok kullanılan, moda dergi ve içeriklerinde telaffuz edilen kavramların anlamlarını sizin için derledik.

Moda Terimleri

1. Androjen stil: Kadınlara yönelik geliştirilen stilin iş hayatında çokça tercih edildiği ifade edilebilir. Kadın kıyafetinde erkeksi hat ve kesimin ön plana çıkarıldığı stilde erkeksi saç modelini benimseyen veya giyimiyle güçlü giyinmeyi arzulayan karınlar tarafından kullanılır.

2. A kesim elbise modeli: Bu model 1950’lerden beri tercih edilebilirliğini korur. Daha çok tesettür giyimi tercih eden kadınlar tarafından kullanılan A kesim modeli ile kıyafetin vücuda oturması engellenir.

3. Bohem stil: Son zamanların en çok tercih edilen giyim stilidir. Bohem, Çingenelere özgü bir kavramdır ve onların özgür, eğlenceli ve serbest yaşamlarını ifade eder. Kıyafette de renklilik, özgürlük ve sıradanlığı aşmak için ortaya çıkarılan giyim tarzıdır.

4. Bomber ceket: Sonbahar modasının önemli parçalarından biri olan bomber ceket stilleri hem kol hem de bel kısmından şişkin ceket tasarımını karşılar. Renkli, desenli veya sade olmak üzere farklı alternatifleri bulunan bir ceket modelidir. Özellikle 80’ler ve 90’larda popülerliğini kazanan bir kıyafettir.

5. Çarliston stil: Halen tercih edilen bir stil olarak karşımıza çıkan ve Çarliston dansından ismini alan giyim şeklidir. Düşük bel, dantel detaylar, saç bantları ve eklem yüzükleri gibi detaylara sahip giyim modelidir.

6. Maskülen tarz: En çok karşılaşılan tarzlardan biri olmaya devam eden maskülen giyim modanın erkek kesim ve hatlardan oluşmasını ifade eden bir stildir.

7. Must have: Olmazsa olmazı ifade etmek adına kullanılan terim her sezona ait ve asla eskimeyen kıyafetleri veya parçaları ifade eder. Mesela; kalem etek, beyaz tişört, trençkot ve benzeri nitelikteki parçala

8. Monokrom: must have kavramına benzer bir niteliği bulunan ancak sadece siyah ve beyaz parçaları ifade eden bir kavramdır. Asla eskimeyen siyah ve beyaz parçaların kombin edilerek, bir giyim stiline imza atılmasıdır.

9. Retro: Sıklıkla karşılaşılan kavram vintage ile karıştırılır. Retro, eskiye dönme ve o dönemi yaşama demektir. Vintage ise, eski dönemde kullanılan bir eşyaya veya aksesuara verilen isimdir.

10. Abiye: Gündelik giyim için veya özel günlerde tercih edilebilecek kıyafet tasarımıdır. Tek parçadan oluşan ve farklı aksesuarlarla kombin edilebilecek şıklığı ve sadeliği ön plana çıkaran modeldir.

11. Avangart stil: Çağdaş stil olarak çevrilen giyim tarzıdır. Ancak daha çok özgürlük veya özgür ruhlu insanların giydikleri ile kendi ruh hallerini yansıtmalarını amaçlayan bir stildir.

12. Demode: Sıklıkla kullanılan terimin anlamı artık kullanılmayan ve tercih edilmeyen manasındadır.

13. Klasik giyim stili: Klasik denilince insanın aklı eski kıyafet modellerine gider. Ancak modada eskiye dönmek retro ve vintage ile ifade edilir. Klasik ise, zamanı olmayan ve her zaman kullanılabilecek kıyafet parçalarını karşılar. Bu parçalar, çeşitli kombin ve modifikasyonlarla zamanın ruhunu yansıtan bir tarza sahip olmayı mümkün kılar:

14. Sade stil: Minimalist yaklaşımın modadaki karşılığını ifade eden sade giyim tarzı, son dönemlerde de popülerliğini koruyan bir stildir. Yalınlıktaki güzelliği ortaya çıkarmayı hedefleyen stilde net ve basit formlara sahip kıyafetlerle çekici bir kombin oluşturulur.

15. Skinny jean: Son dönemde ortaya çıkan ve erkek giyiminde farklılık yaratan skinny jean modelleri, vücudu tayt gibi saran pantolon modellerini ifade eder.

16. Slim fit: Kişinin vücuduna oturan ve ince görünmesini sağlayan kıyafetler için kullanılan kavramdır. Bol kesimin tersidir.

17. Cool Chic: Feminen giyim tarzını ifade eden bir stildir. Hem şık hem de çekici görünmek isteyen kadın giyim tarzında bele oturan kalem etekler ön plana çıkar. Yine, yüksek topuklu ayakkabı ve beyaz tişörtler de giyim tarzının parçaları arasındadır.

18. Seamless: Dikişi olmayan kıyafet modelini karşılayan bir kavramdır. Daha çok iç çamaşırı ürünlerinde tercih edilir.

19. Blazer stil: Blazer ceket modellerinden aşina olunan kavram tek renkli giyim tarzını ifade eder. Ya da, aynı renk tonlarına yakın bir giyim modelidir.

20. Deux-pieces stil: Çalışan kadınların iş hayatına yansıttıkları giyim stilini ifade eder. Döpiyes ile gömlek ve kalem etek kombini ön plana çıkarılır.

21. Slip kıyafet: Dantel detaylara sahip elbise modelidir. Gecelik ve kıyafet arasında bir yeri bulunan slip tarza ait giyim özel günlerde tercih edilir. Genel olarak ipekten tasarlanan kıyafet modelleridir ve ince askıları bulunur.

22. Stilletto: Kadınlar tarafından tercih edilen ayakkabı modelidir. İnce ve uzun topuk tasarımları ile daha zarif görünmeyi sağlar.

23. Trend: Modada en çok kullanılan kavramdır. İçinde bulunulan sezonun en son tercih edilen ve kullanılan renk, desen, aksesuar veya kombin tasarımlarını karşılamak üzere kullanılır.

24. Tunik: Tesettürlü bayanlarca çok fazla tercih edilen ve uzun bir kıyafeti andıran gömlek modelidir. Gömlek, diz kapaklarına kadar uzanan bir tasarıma sahiptir. Bu görünümü ile abiye elbise modelini andırır.

25. Twin set: Kış modasının en çok tercih edilen kazak ve hırkalarının kombin edilmesidir. Aynı renkleri taşıyan veya renk uyumu sağlayan hırka kazak veya farklı parçalardan oluşan takımdır.

26. Yarasa kol: Özellikle kış sezonuna ait kazak ve hırka gibi kıyafet tasarımlarında tercih edilen yarasa kol detayları, kıyafetlerdeki kol altının bele kadar uzatılması ve bir üçgen görünümün elde edilmesidir.

27. Mokasen: Özellikle ayakkabı modasında tercih edilen ipliksiz ve düz tasarıma sahip ayakkabı tasarımları için kullanılan kavramdır.

28. Flat: Kadınlar tarafından çokça tercih edilen yassı topuklara sahip ayakkabıları karşılayan bir kavramdır.

29. Full skirt: Kadınların iş hayatında tercih ettikleri etek tasarımıdır. Tasarımın üst kısmı darken, alt kısımlara doğru genişlik söz konusudur. Böylece daha rahat hareket sağlanır.

30. Kreasyon: Moda tasarımcısının her sezona özgü tasarladığı ve birden fazla kıyafet kombin modelini kapsayan bir kavramdır.

31. Baggy: Regular ve bol kesim giyimi yansıtan kıyafetler için kullanılan kavramdır. Bol pantolon veya gömlek modelleri, kazaklar ve trençkotlar…

32. Alamod: Modada ilgi çeken kıyafet için kullanılan kavramdır. Trend terimi ile benzerdir. Ancak daha spesifik parçaları ifade eder. Trend ise, popüler olan akım için de kullanılır.

33. Buuti: Kış modasının en çok tercih edilen çizme ve bot tasarımını ifade eden kavramdır. Bileklerde biten bot tasarımıdır.

34. Bluz: Kadınların en çok tercih ettiği kıyafet modelidir. Kadın gömleği.

35. In Stayl: Modaya uygunluğu ifade eden kavramdır. Modayı takip eden erkek ve kadınların giyimini ifade etmek üzere kullanılabilir.

Touché Editor
Touché Editor


Yorum bırakın