10 Haziran, 2019 Okuma süresi 3 dakika

İş görüşmesinde, henüz tek bir kelime etmeden dahi nasıl giyindiğinizle karşınızdaki kişide iyi ya da kötü bir izlenim bırakırsınız. Bu nedenle, iş görüşmesine giderken kullanacağınız kıyafetler büyük önem taşımaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazı sayesinde iş görüşmesinde nasıl giyinirseniz daha iyi olacağını keşfedecek ve karşınızdaki kişide olumlu bir izlenim bırakmayı başarabileceksiniz.

İş görüşmesine giderken tarzınızı oluşturmak için öncelikle gideceğiniz firmanın niteliklerini de öğrenmelisiniz. İlk etapta genellikle etek ya da pantolon içeren bir kombinasyon yapmanızda fayda vardır. Bununla beraber aşırılıklardan kaçındığınız muhafazakar bir giyim tarzı ilk görüşme için daha ideal olacaktır. Kombininiz rahat olmalı ve üzerinize iyi oturmalıdır. Mutlaka bu kombin içerisinde rahat etmelisiniz. Örneğin, kemeriniz sizi sıkıyor veya ceketiniz çok darsa, elinizden gelenin en iyisini yapamaz ve görüşmede kötü bir izlenim verebilirsiniz. Alışveriş yaparken de bu hususa ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Touché Privé, iş görüşmesi için en uygun kombini oluşturmanız için size birçok ürünü ayrı ayrı sunuyor.

Koyu Renge Ağırlık Verin

Görüşme kıyafetlerinin sade ve koyu renkli olmasında fayda vardır. Sıkı, parlak ya da kısa kıyafetlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Uzun etekler, mütevazı ve şık olmaları sebebiyle iş görüşmelerinde tercih edilebilir. Takım elbiseyle birlikte şık ve güzel bir bluz giymeniz de sizin yararınıza olacaktır. Bu bluz mutlaka düz olmalıdır. Parlak renkler, hayvan motifleri veya dantelli, şeffaf, açık tonlu şeyler tercih etmemeye özen gösterin.

Makyaj ve oje sade olmalı; cilt tonunuza nötr olan tonlar genellikle tercih edilmelidir. Makyajda parlak veya sıra dışı renklerden uzak durulmalı bununla beraber çok uzun tırnaklardan kaçınılmalıdır. Takı ve saç aksesuarlarınızı minimum düzeyde tutun ve parlak olmayan aksesuarları tercih edin. Örneğin, tek bir yüzük aksesuar seçimi anlamında ideal bir tercih olacaktır. Ayakkabılar alçak topuklu ve düz renk -çoğunlukla siyah olarak tercih edilebilir. Burnu açık ya da sırtı açık ayakkabılar giymeyin; bu tip ayakkabılar iş görüşmeleri için uygunsuz olabilir.

Başvurduğunuz Konuma Uygun Giyinin

İş görüşmesine giderken mutlaka başvurduğunuz pozisyona profesyonel açıdan uygun olacak bir şekilde giyin. Bildiğiniz gibi moda akımları sürekli olarak değişmektedir. Bu nedenle, iş görüşmesine giderken illa ki bu akımlara uymanız gerekmez. Bunun yerine sadelikten ve klasik giyimden yana bir tavır sergileyerek, şık bir görünüme kavuşmanız mümkün olacaktır. İş görüşmesine giderken sadece düz siyah takım elbise giymek zorunda değilsiniz. Bununla beraber sade ve şık bir elbise de güçlü ve kararlı görünmenizi sağlayacaktır. Yine aynı şekilde düz bir bluz ve gömlek çeşitlerine eşlik eden bir kalem etek de karşınızdaki kişi üzerinde iyi bir izlenim bırakmanızı sağlayacak kıyafet seçimleridir.

Şık giyinmek ve güzel görünmek her ne kadar göreceli bir kavram olsa da, genel geçer kurallar sayesinde iş görüşmelerinde harikalar yaratmanız mümkün olacaktır. Görüşmelere giderken sade ve sizi güçlü gösterecek kombinleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şık bir bluz ve pantolonla beraber hazırlanan bir kombin de olabilir, sade bir elbise de. Şirketin kıyafet kuralları politikasından bağımsız olarak bir görüşme için “giyinmek” bu kurallara tabidir. Genellikle firmanın politikasından şüphe duyulduğu zaman risksiz ve muhafazakar bir giyim önerilir.

Kişisel Bakım Önemli

Görüşmeye giderken giysileriniz daima temiz ve ütülenmiş olmalıdır. Görüşme sabahı mutlaka duş alınmalıdır. Parfüm yerine deodorant tercih edilmelidir. Çünkü, ağır bir parfüm kokusu karşınızdaki kişiyi rahatsız edebilir bu da görüşmenin kısa sürmesine neden olabilir. Yine görüşmeden önce taze bir nefes aldığınızdan emin olmalısınız. Görüşmeye gitmeden önce dişlerinizi fırçalamalı ve görüşmeden önce bir şey yememeli ve sigara içmemelisiniz.

İkinci bir görüşme için daha rahat giyinmek uygun olsa da, yine de profesyonelce giyinmelisiniz. Bu kurallar bir görüşmede ne giyeceğinize karar verirken izlemeniz gereken genel kurallardır. Profesyonelce giyinmek kendinize, görüşmeciye ve şirkete saygı gösterdiğinizi göstermenizi sağlar. Her gün böyle giyinmek zorunda kalmayabilirsiniz, ancak kendinizi profesyonel bir şekilde sunarak ciddiye alınma ihtimaliniz de yükselecektir. 

Umarız bu yazı iş görüşmesine giderken yapacağınız kıyafet tercihleri için size fikir vermiştir. Siz de aradığınız sadeliği ve şıklığı bulabileceğiniz Touche kıyafetlerine göz atmayı ihmal etmeyin.

Touché Editor
Touché Editor


Yorum bırakın