23 Eylül, 2019 Okuma süresi 3 dakika

Zamanının önemli bir kısmın alışverişe harcayanların sayısı oldukça fazla. Özellikle, indirim günleri ve kampanyaların olduğu dönemlerde “belki lazım olur” denilerek alınan; ancak hiçbir zaman giyilmeyen onca kıyafet olduğu yerde eskir. Bazen verimli olanı yapmak yerine, boydan boya bir gardırobu doldurmak daha eğlenceli ve cazip gelebilir. Ancak son dönemlerin en çok konuşulan akımlarından biri haline gelen minimalist yaklaşımlar sadece ev dekorasyonu değil, giyim ve alışverişte de kendisini hissettiren bir trend haline dönüştü. Bu yaklaşımın giyimdeki karşılığı ise kapsül gardırop. Yani tıka basa dolu olmasına rağmen hiçbir zaman kullanılmayan eşyalardan kurtulmayı ve sadece 30-40 parça kıyafet ile bir sezonu geçirmeyi ifade eder.

Kapsül Gardırop Ne Demek? Neden İhtiyacın Var?

Sanılanın aksine kapsül gardırop terimi yeni gündeme gelen ve ortaya çıkan bir terim değildir. 1970’lerde de görülen kapsül gardırop akımı modanın ortaya çıkardığı, birbirinden şık ve çekici kıyafet sayısındaki hızlı yükselişe karşı ortaya çıkan bir yaklaşımdı. İnsanların ihtiyacı olandan fazlasına rağbet göstermesi ve bunun neticesi olarak da asla kullanılmayan birden fazla eşyanın gardıroplarda kuru kalabalık yaratması, alternatif akımlara yönelimi arttırdı ve o dönemde de kapsül gardırop terimi ilk olarak, Londra’da ortaya çıktı. 1970’li dönemlerin klasik kıyafetlerinden oluşan bir tasarımla giderek yaygınlık kazanan kapsül gardırop, 1985’de New York’ta başlayan bir yenilikle iş kıyafetleri alanında da tatbik edilen bir akım haline geldi.

Minimalist yaklaşım tarzının son dönemlerin ilgi gösterilen akımları arasında yer almasının nedeni de 1970’lere benzer bir durumun ortaya çıkmasıdır. Birbirinden farklı kıyafet markaları ve tasarımcıları tarafından üretilen kıyafetlerin oldukça uygun fiyatlar üzerinden satışa sunulması ve bu kadar çeşitlilik altında kararsızlık yaşayan tüketicilerin satın alma konusunda daha fazla eğilim içerisinde bulunması, ihtiyacından fazlasına sahip olma arzusunun tetiklenmesine neden oluyor. Tıka basa dolan gardırop içerisindeki eşyaların hemen hemen hepsinin kullanılması mümkün olmadığından dolayı neticede kullanılmayan bir eşyayı almanın acısını herkes hisseder. Hem bu duygudan kurtulmak hem de düzenli gardıroba sahip olmak açısından kapsül trendinin mutlaka yakından takip edilmesi gerekir.

Kapsül Gardırop Faydalı Mı?

Kapsül gardırobun öncelikli faydası, eldekinin daha verimli bir şekilde harcanmasını teşvik etmesidir. Bununla beraber, düzenli bir gardıroba sahip olmak ve ihtiyacınızdan fazlasına sahip olmamanın verdiği neşeyi de kucaklamak size düşer. Karmakarışık bir gardırop içerisindeki yığınla kıyafet arasından hangi kombini yapmanız gerektiğini saatlerce düşünmek yerine, 30-40 parçadan oluşan ve belli bir disipline göre hazırlanan kapsül gardırop ile daha iyi seçim ve tercih yaparak, şık bir kombin oluşturulabilir. Bu da, hangisini giyme derdini, stresini ve harcanan zamanını lehinize çevirmenize yardımcı olur. Gerçek stilinizin ne olduğunu, hangi kıyafetleri giyerek mutlu olduğunuzu kapsül gardırop trendi ile çok iyi anlayabilir, fazlalıklardan kurtularak, minimalist dünyanın sadelik ve mutluluk saçan tarafıyla tanışabilirsiniz.

Kapsül Gardırop Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kapsül gardırop hazırlarken mevsime ve sezona göre hareket etmenin önemi büyüktür. Kışın mont ve şalları asla eksik etmemek gerekirken, yazın ise, tişört ve elbiseleri de gardıropta mutlaka bulundurmak gerekir. Ek olarak, ne çok renkli ne de çok renksiz kıyafet tercihleri yapmalısınız. Sadece renklilerden oluşan bir gardırop her durum için kombin ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Diğer taraftan, tek renkli kıyafetlerden oluşan gardırop için de aynı şey söylenilebilir. İkisi arasında bir denge gözetmek en doğrusudur. Eğer takip ettiğiniz tek bir stil varsa tüm parçaların o stile ait olmasına önem verilebilir. Ancak tek tip giyinmekten hoşlanmayanlar için en doğru tercihler arasında birden fazla stili yansıtacak seçimler yapmaktır. Mesela, bohem bir ceket ile klasik bir tişörtün kombinlenmesi gibi. Kapsül gardırop serüvenine başlarken şunu da unutmayın: ilk tercihlerden dolayı bir hayal kırıklığı yaşanabilir ve hayal edilenle ortaya çıkan arasında farklılıklar bulunabilir. Ancak gardırop tasarımınızın oturması için belirli bir zamana ve sürece ihtiyaç var. Kervan yolda düzülür kaidesini asla aklınızdan çıkarmayın.

Kapsül Gardırop Nasıl Hazırlanır?

Kapsül gardırop oluşturmanın temel mantığında yatan esasın temel renklerden oluşan kıyafetler olduğunu asla unutmayın. Bu temel kıyafetler, bir veya iki sezonda bir değişen trend desenlerden oluşan giysiler ile her zaman kombin olabilecek nitelikte parçalardır. Böylece, bazı sezonlara özgü kıyafetleri satın alırken onlarla eşleşecek parçalar için harcama yapma gereği duymaz ve gardıroptaki sadelik korunabilir. Mesela, beyaz etek veya tişört kapsül gardıropta olması gereken temel kıyafetlerden birisidir. Ayrıca, camel renge sahip bir trençkot da yer alabilir. Yine klasik bir yapıya sahip kapsül gardırop için de denim parça kıyafetlere de yer verilebilir. 90’ların ruhunu yansıtmak ve şık olmak için klasik ile bohem tarzı bir araya getirmek oldukça iyi bir tercihtir.

Touché Editor
Touché Editor


Yorum bırakın

Yorumlar onaylandıktan sonra gösterilir.