29 Temmuz, 2019 Okuma süresi 2 dakika

1 Yorum

Tesettür giyiminde kışın tercih edilen renkler arasında kahverengi ve siyahın yeri ayrıdır. Ancak bunlara alternatif bir rengin de varlığından söz edilmesi gerekir. Mavi… Özellikle kışın tercih edilen rengin yazın da kullanılabildiğini ifade edelim. Koyu renkleri daha çok kışın tercih edenlerin gardıroplarında birden fazla renge yer vererek, birden fazla alternatif yaratmaları isabetli olabilir. Bu bakımdan mavinin nasıl kombin edileceğine dair birkaç not yazıyoruz…

Mavi ve Zıtların Uyumu

Mavi, soft bir renktir ve kendisiyle tamamen zıt olan renklerle çok iyi bir kombin meydana getirir. Özellikle mavi ve beyazın birlikteliği asla eskimeyecek bir tercihtir. Mavi rengin kombin edilmesi çok kolay değildir. Tesettür giyiminde her model kıyafetin tercih edilmesinin zorluğu ve her rengin kullanımının uygun olmaması mavi kıyafetlerle yapılacak kombini zorlu hale getirir. Ancak mavi ve beyazın mükemmel birlikteliği sayesinde mavi bir abiye veya trençkot ile beyaz bir bluz ve şalın yarattığı akıcılığı ve şıklığı yansıtmak mümkündür.

Mavi ile Siyahın Birlikteliği

Bilindiği gibi siyah hemen hemen her renkle uyumludur ve tarzınızı yansıtmanızı kolaylaştırır. Mavinin açıklığı ile siyahın koyuluğunu bir araya getirerek, şık bir görünüm elde edilir. Siyah beneklerden oluşan mavi bir trençkot siyah bluz ve eşarp ile estetik bir kombin oluşturur. Siyah renge çok fazla yer vermek istemeyenler için mavi trençkot altına beyaz bluz ve şal olarak da siyah renk tercih edilebilir. Böylece, siyahın koyuluğu dengelenmiş olur.

Mavi ile Canlı Renkler Nasıl Kullanılır?

Mavi kombin yapanların düştükleri en büyük hatalardan biri de açık renklerle mavinin yanlış kullanımıdır. Soft renkler arasında bulunan mavinin sarı ve turuncu gibi renklerle kombin edilmesi sırasında her iki tarafa da aynı oranda yer verilmesi doğru olmaz. Ortaya gözü yoran bir kombin çıkar ve rüküş durmanıza neden olur. Mesela, turuncu bir bluz ile tamamen mavi tonda bir etek kullanmak doğru olmaz. Bunun yerine, mavi detayları da barındıran bir parça tercih etmek daha doğrudur. Mavi ile estetik bir kombin düşünenlerin vizon rengi de denemeleri gerekir. Vizon renkli bir etek ile mavi bluz çok hoş bir kombin ortaya çıkarır.

Buz Mavisinin Harikalığına

Mavi, sadece kışın tercih edilen bir renk değildir. Ancak yazın koyu ton bir mavi yerine buz mavisi denilen ve koyu maviden daha açık tondaki mavi kıyafetlerin tercih edilmesi iyi olabilir. Buz mavisi ile siyah, beyaz, vizon ve mavi ile kombin edilebilen renklerin hepsi uyumludur. Ayrıca, buz mavisi ile koyu mavi de mükemmel bir görünüm sağlar. İki renk arasındaki geçiş modern bir görünüm sunar. Koyu mavi bir şal ile buz mavisi abiye özel gün kıyafeti olarak tercih edilebilir. Aksesuar olarak da, beyaz renkli çanta veya bel kemerleri tercih edilebilir.

Mavi ile dikkat çekici bir kombin düşünenler de olabilir. Sokak modasını yansıtmak isteyenler mavi ile mor rengin birlikteliğinden faydalanabilir. Ancak böyle bir kombin arzulayanların mavi rengin koyu tonları yerine, buz mavisi gibi açık tonlarına yer vermeleri daha doğru bir tercihtir.

Touché Editor
Touché Editor


Yanıt

Ebru
Ebru

09 Ocak, 2020

Merhabalar,

Mavi renk giydiğinizde; bağımsız, yaratıcı ve pozitif olursunuz. Kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissederseniz. İnsanlara olan bağlılığınızı göstermek ve stresli ortamları yumuşatmak için mavi rengi tercih etmenizde fayda var. Örneğin; kırmızı mavinin tam tersidir. Nabız oranınızı ve vücut sıcaklığınızı arttırabilir fakat mavi ise rahatlamanızı, anksiyeteyi engellemenizi sağlar. 💙 İzninizle ben de mavi renkle ilgili yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/mavi-severler-buraya

Güzel okumalar dilerim.

http://www.ebrubektasoglu.com/

Yorum bırakın