26 Temmuz, 2019 Okuma süresi 4 dakika

Her mevsimin bir rengi olduğu gibi kişisel yaşam tarzımızın da bir rengi var. Gündelik giyimde mevsime uygun renk tercihlerinin yanı sıra o anki duygusal halimizi yansıtan ve ruhsal durumumuzu ifade eden renklere de yöneliriz. Renklerin anlam dünyasını yakından tanıyan ve bilen kişiler, giyim tarzlarındaki renklere önem vererek, kendilerini giyimleri ile de en iyi şekilde anlatmak isteyebilir. Bu bakımdan hem mevsime uygun renk seçimi hem de kendimizi ifade edecek giyim tarzı için hangi renklere odaklanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

Her Mevsimin Rengi: Kırmızı

Hem yazın hem de kışın tercih edilebilecek renkler arasında bulunan kırmızı ile hareketli ve heyecanlı ruh halinizi yansıtmanız mümkündür. Aşk ve tutkunun rengi olarak da bilinen kırmızının gönül ilişkilerine açık kişiler tarafından da çokça tercih edildiğini not edelim. Kırmızı renk, ciddiyeti de ifade eden bir renktir. Ancak daha çok enerjisini yansıtmak isteyen, güvenilir görünmeyi arzulayan kişiler tarafından kullanılır. Ciddiyetini yansıtmayı isteyenler için en uygun renkler arasında siyah ve tonları gelir. Kendini gergin hisseden ve ilgileri üzerine çekmek istemeyenler tarafından kırmızı rengin tercih edilmesi doğru değildir. Dolayısıyla, içe dönük insanlar tarafından kırmızı renkli kıyafet tercih etmek, pek de doğru olmaz.

Baharın Rengi: Turuncu

Kışın kasvetli atmosferinden çıkıp, baharın hareketlenmeye başlayan doğasına girilmesi ile herkeste bir heyecan yaşanır. Bu heyecanı en iyi yansıtan renklerden biri turuncudur. Renklenen doğa ile beraber, kışın tercih edilen kapalı renkler, yerini açık tarzı renklere bırakır. Turuncu ise, ilkbaharı ifade eden en iyi renkler arasında bulunur. Eğlenceyi, özgürlüğü ve hareketi temsil eden rengin duyguları pozitife yönlendirmeyi sağlayıcı bir tedavi etkisi var. Özellikle kışın geçen stresli çalışma saatleri, havanın kapalı olmasından kaynaklanan duygusal değişiklikler ilkbaharın gelmesi ve doğru renkteki giyim tarzının seçimi ile yerini olumluya bırakır.

İlkbahara Farklı Bir Renkle Girmek: Sarı

Baharla beraber en çok tercih edilen renklerden biri sarıdır. Erkekler tarafından çok fazla mühimsenen bir renk olmasa da, daha çok kadınlar tarafından kullanılan canlandırıcı ve aktiviteyi temsil edici renkler arasında bulunur. Bilinçli hareket etmek, özgüveninizi yansıtmak, dikkat çekmek ve çalışmaya yatkın olduğunuz gibi duyguları yansıtmak açısından tercih edilebilir renklerden birisidir. Ancak zihin yorgunluğu çekenler, etrafından ilgi görmekten sıkılanlar sarı renkten uzak duymayı denemeliler.

Yazın Vazgeçilmez Rengi: Yeşil

Yazın insanı rahatlatan renklerinden biri yeşildir. Baharla beraber başlayan doğadaki dönüşüm yaz ayları ile beraber zirveye erişir. Yeni bir başlangıcın resmini ifade eden tablodaki yeşilin yansıttığı duygular, hareketlilik ve yeni başlangıçlardır. Özgürlüğüne düşkün olanlar tarafından tercih edilebilecek rengin mavi ve beyaz ile uyumundan mükemmel kombinler elde edilir. Gezmeyi, çevre edinmeyi ve kişisel alanınızı genişletmeyi hedefleyenler tarafından yeşil renklere sahip kıyafetler kullanılabilir. Ancak sakin ve durgun bir hayat tarzınızı benimseyenler tarafından tercih edilebilecek renkler arasında yer almaz. Bu tip insanlara daha nötr renkli kıyafet tercihleri iyi gelebilir. İç dünyalarını iyi bir şekilde yansıtmaları mümkün olur.

Kış Renklerinden Mavi

Mavi ve tonlarındaki renkler kamu görevlileri tarafından tercih edilir. Polislerin mavi üniformalara sahip olmasının nedenleri altında mavinin sadakat ve bağlılığı ifade etmesi yer alır. Mavi, her ne kadar kış rengi gibi görünse de yaz sezonunda da giyilen bir renktir. Derin düşüncelere sahip olan, felsefe gibi alanlarla ilgilenenler maviden hoşlanan ve kıyafetlerinde maviye yer veren kişilerdir. Açık tonlu bir renk olduğundan dolayı kendisini depresyonda hisseden kişiler tarafından pek giyilmez ve sevilmez. İletişime açık kişiler tarafından benimsenen ve onların konuşkan yanlarını yansıtabilen renklerden birisidir.

Yaz ve İlkbaharda Nasıl Bir Giyim Modeli Tercih Edilebilir?

Kış aylarındaki kasvetli hava ruh dünyamızı da etkiler. Koyu kıyafetlere daha fazla önem verir ve iş yerindeki çalışma performansı nedeniyle kendimizi daha yorgun hissederiz. Enerjimizi zayıflatan dış faktörlerden dolayı daha çok huzursuzluk duyabiliriz. Ancak ilkbaharın gelişiyle beraber yenilenme başlar ve bu durumun yarattığı etki ile enerjimiz artar. Bunun verdiği heyecan ve eğlence anlayışı ile daha renkli ve iyi giyinmek isteyebiliriz. Bu nedenle ilkbahar ve yaz döneminde sarı ve turuncu gibi canlılığı ifade eden renklerin kullanımı çok daha ön plana çıkar.

Bu bakımdan ilkbahar yaz giyimine ilişkin şunlar söylenilebilir:

  • Bu dönemin kreasyonlarında sarı, turuncu ve bunun gibi canlı renkler bulunur. Halen koyu renkli kıyafetlerle dışarı çıkmak kıştan kalma ruh halinizin yansımasına neden olur. Bu nedenle, koyu kıyafetlerin yerine açık renkli olanlara gardıropta yer vermeyi tercih etmelisiniz.
  • İlkbaharın ilk günleri biraz soğuk olabilir. Güneşe aldanıp, yazdan kalma bir hava varmış gibi hareket etmek de doğru değildir. Bu dönemde hafif parçalarla kendimizi korumaya dikkat etmemiz gerekir. Tesettür giyimin en çok tercih edilen parçalarından tunikler işimizi görebilir.
  • Tabii ayakkabıların da artık değişmesi şart. Botların yerine spor ayakkabı veya hafif topuklu ayakkabılar tercih edilebilir. Bununla beraber baharın gelişini yansıtan rengarenk takılar da kullanılabilir.

İlkbaharın Aşk Rengi Pembe

İlkbahar ve yazın en çok tercih edilen renklerinden biri de pembedir. Pembe ve bunun tonları, aşk rengi olarak da yansıdığından dolayı aşka açık olmak gibi manaları da ifade eder. Ancak pembenin tercih edilmesinin ve kullanımın nedeni aşktan çok daha feminist bir giyim tarzına sahip olmak. Bu ruhu yansıtmak isteyen kadınlar tarafından kıyafet tercihlerinde mutlaka pembeye yer verilir. Ayrıca, dinlendirici bir renktir. Gözü yormaz ve iç dünyanıza çekilmenizi sağlar. Bu bakımdan da kendisiyle kalmak isteyenler kadınlar tarafından da tercih edilebilen renkler arasında bulunur.

Çalışma hayatının rengi olarak ortaya çıkan kahverengi çalışkanlığı temsil eder. Ayrıca güvenlik ihtiyacının da bir yansımasıdır. Tesettür giyimde kahverengi ve tonlarının önemi büyük. Bu rengin yansıttığı çalışkanlığı ön plana çıkarmak için kendi tonları arasında bir geçiş sağlayacak kombinler denenebilir. Her ne kadar çalışmayı ifade eden bir renk olsa da, kullanışlılık açısından tercih edilen bir renktir.

Kendisinin iletişime kapalı olduğunu göstermek için de kahverengi tercih edilebilir. Bunun tam tersi bir şekilde iletişimci olduğunu yansıtmak isteyenlerin kullanması gereken renk, turkuazdır. Kendi ile iletişim halinde olanlar tarafından da kullanılan rengin dinlendirici bir etkisi de bulunur. Hem kışın hem de yazın kullanılabilir renkler arasında bulunur.

Touché Editor
Touché Editor


Yorum bırakın